Strona główna | Mapa serwisu | English version  
    
Krótka historia karate
O karate > Krótka historia karate
Funkcjonuje obecnie przekonanie, iż karate jest czysto japońską sztuką walki, podobnie jak sumo czy kendo. Tymczasem źródła historyczne wskazują, iż kolebką karate są Chiny, a nawet jeszcze wcześniej Indie - jeśli nie brać pod uwagę faktu, iż metody pokrewne karate znano już w starożytnej Grecji (pankration). Droga jaką przebyło karate, zanim trafiło do Japonii, jest długa i liczy wiele wieków. Przyjrzyjmy się jej pokrótce.

W 520r. n.e. hinduski mnich Bodhidarma przybywa pieszo z Indii do Chin, aby nauczać tam Buddyzmu Zen. Studiując techniki ataku zwierząt i owadów oraz siły natury, Bidhidarma łączy je ze specjalnymi technikami oddychania oraz koncentracji psychicznej i tworzy podstawy pod legendarny system walki bez broni. Buduje świątynię Shaolin w prowincji Honan, gdzie udziela mnichom swych nauk.

Pomostem, którym karate przedostaje sie z Chin do Japonii, jest Okinawa. Druga ważna data w historii karate to rok 1609, kiedy to japoński ród Satsuma, po porażce z rodem Tokugawa, kieruje się w stronę archipelagu Ryukyu, wyprawiając militarną ekspedycję na Okinawę. Okupacja wysp trwa ponad 250 lat.

Zakaz posiadania wszelkiej broni prowokuje tubylców do studiowania walki wręcz. W zupełnej tajemnicy, najczęściej nocą, mieszkańcy Ryukyu, korzystając z doświadczeń różnych styli chińskich, ćwiczą Okinawe-te - metodę walki powstałą z połączenia różnych styli Chuan-Fa i Tode.

Jednym z mistrzów okinawskich jest Gichan Funakoshi, który demonstruje swą sztukę w Budokuden w Kioto, w 1915 roku. To kolejna- trzecia ważna data w historii karate. Funakoshi, zwany ojcem karate, pozostaje w Japonii na stałe, wywierając ogromny wpływ na japońskie Budo. Wprowadza ostatecznie do użycia termin "karate" ("pusta ręka"), sama zaś sztuka wchodzi, obok judo, kendo i aikido, w skład japońskiego systemu walki Budo. Warto wskazać, iż pierwszy człon terminu: kara - pusta, dotyczy nie tyle fizycznych, co filozoficznych aspektów sztuki. Główną częścią nauk Funakoshi są kata, w połączeniu z ćwiczeniami podstawowymi i etykietą. Wolna walka wydaje się być zaniedbana (dopóki kata nie zostały opanowane do mistrzostwa), w rezultacie czego wielu ćwiczących odchodzi od jego szkoły (noszącej z czasem nazwę Shokotan) - jednym z naj- wybitniejszych jest właśnie Masutatsu Oyama - założyciel Kyokushinkai.

                            


Symbolem karate kyokushin jest znak kanku.
Umieszczo­ny w okręgu oznacza ciągłość oraz okrężny ruch.

                                        
To jest stopka